Az agilis szemlélet pont azért népszerű, mert a csapat viszonylag gyorsan tud alkalmazkodni a teljes bizonytalansághoz is. A jól felépített team nem igazán ismer lehetetlent. Időnként a csapat minden tagja kilép a komfortzónájából és lazán túllép a munkaköre szabta határokon is. Akkor sincs tehát gond, ha valamit addig szokatlan módszerekkel kell megoldani. Az agilis változásmenedzsment a változásokhoz való alkalmazkodást is ciklusokra és sprintekre igyekszik lebontani.
Vannak azonban változások, amelyek még a leghatékonyabb csapat életét és fel tudják borítani. Ezek pedig jellemzően nem magával a feladattal, sokkal inkább a munkakörnyezettel kapcsolatosak. Például:Ugyanis a delegálás nem egy fekete-fehér, kétoldalú dolog. Rengeteg „szürke árnyalat” létezik a diktátor és az anarchista között.
Az agilis változásmenedzsmentre rengeteg, jól bevált modell létezik. Ezekben az a közös, hogy a változásokhoz való alkalmazkodást is ciklusokra és sprintekre igyekeznek bontani. Ezek többsége – elméletben – nagyon hatékony, a gyakorlatban azonban nem mindig működik zökkenőmentesen. Ennek több oka lehet.
Ezeket a faktorokat nem mindig lehet ciklusonként és sprintenként figyelembe venni. Sokszor nincsen racionális megoldás. Az egyetlen, amit tehetünk, hogy csökkentjük a feszültséget és a károkat.
Mielőtt a változáskezelést igyekszünk valahogyan integrálni az általunk kialakított rendszerbe, érdemes megvizsgálni, hogy amit kitaláltunk, az mennyire életszerű. Az alábbi néhány tipp ehhez nyújt segítséget, hogy az agilis változásmenedzsment meg tudjon valósulni.
A változások követése legyen a napi rutin része! Különítsünk el időt arra, hogy monitorozzuk a környezetet! Legyen például a team meetingek része a hírolvasás, vagy időről-időre szervezzünk workshopot és fedezzük fel közösen, mit hozhat a jövő.
Hagyjunk időt a beszélgetésre és a ventillálásra! Alakítsunk ki safe place-eket! Adjuk meg a lehetőséget arra, hogy a csapat tagjai beszéljenek egymással vagy a vezetőkkel olyan kérdésekről is, amelyek nem a munkához kapcsolódnak. Legyünk tisztában vele, ha valakinek családi problémái vagy pénzügyi nehézségei vannak. Ez segít, hogy a csapat tagjai biztonságban érezzék magukat és maga a változás sokkal kevesebb stresszel járjon.
Nem csak a jövőről legyen víziónk, hanem az odavezető útról is! Ne sajnáljuk az időt! Készítsünk ábrákat arról, hová megyünk és hová tartunk. Ez segít abban, hogy a változás kevésbé tűnjön drasztikusan és kezelhetetlennek.
Mérjük fel, hogy kihez tudunk fordulni egy változás esetén. Lehet, hogy tapasztalt coach-ot kell keresnünk, de lehet, hogy a cég a szomszéd részlegén van valaki, aki megkönnyítheti az utunkat. Nem szégyen megkérdezni egy másik osztály IT szakemberét, beválhat-e az ötletünk.
Közelítsük meg a változást arról az oldalról, hogy mennyi előnnyel járhat a csapat számára. Ha például a cég home office munkavégzésre áll át, az nem biztos, hogy tragédia. Lehet, hogy ha emiatt egy kicsit mindenkinek módosul a munkarendje, végső soron gyorsabban és magasabb szinten szolgáltathatunk. Ez a néhány apróság segíthet abban, hogy még egy elsöprő erejű változás is inkább összekovácsolja, mint szétzilálja a csapatot, hiszen ez az agilis változásmenedzsment egyik lényege. Történjék bármi, az egyik legfontosabb, hogy a csapat úgy érezze, hogy a változás ellenére biztonságban van – ha egzisztenciálisan nem is, emberileg biztosan.