keresési feltétel:

A Scrum és Kanban ötvözésének eredménye


A Scrum és a Kanban segítségével szakította át a célszalagot a Formula diákcsapata, az esettanulmány a kihívásokat és az átállást mutatja be.

A Blue Flash Mobility Concepts a Hildesheim / Holzminden / Göttingen székhelyű Tudományegyetemen működő szervezet, melynek tagjai egy szabadon választható szakkör keretében készülnek fel az évente megrendelésre kerülő „Formula Student” elnevezésű nemzetközi konstrukciós versenyre. A versenyen induló csapatok feladata, hogy versenyautókat építsenek és üzleti tervet készítsenek az autókra épülő vállalkozás beindításához. Az autókat gyorsaságuk és számos más mechanikai paraméterük alapján is értékelik. Hogyan szakította át célszalagot a Formula diákcsapata a Scrum és a Kanban segítségével?

Agilis bevezetés – Scrum és Kanban

Mivel a vezetőség évről-évre cserélődött, a Blue Flash csapatot egy kifejezetten hierarchikus és gyorsan változó szervezeti struktúra jellemezte. A szervezeten belüli kommunikációt és együttműködést rendkívül megnehezítette, hogy a 35 fős összlétszámú csapat számos 1-4 főből álló kisebb egységből épült fel. Több kisebb csapat is egyedül, a többiektől elszigetelten működött és a tagok nem voltak hajlandóak felelősséget vállalni a csapatért, így annak egésze a csapatvezetőkre hárult, akik következésképpen heti 60 órákat dolgoztak. Ráadásul a Kanban módszertanát csupán a vezetők alkalmazták. A csapatok közti együttműködés fejlesztésére volt tehát a legnagyobb szükség, mégpedig a bizalom és az átláthatóság kiépítésével.Ennek érdekében 2020 márciusában az agilis módszertan bevezetése mellett döntöttek, melyet a fő szponzoruk szervezésében megrendezésre kerülő nyitó rendezvénnyel indítottak útnak. Ezt követően az átállást egy agilis coach segítette. A Scrum mellett tették le a voksot, mivel úgy gondolták, ez a módszertan alkalmas leginkább a csapatok közti együttműködés, valamint a csapatok önszabályozásának fejlesztésére. Két Scrum csapatot hoztak létre. Az „A” csapat egy Scrum Master-ből és 13 fejlesztőből állt össze, akik az autó tervezését és építését végezték, míg a „B” csapatot 6 fejlesztő és egy Scrum Master alkotta, akik a szponzorálással, a közösségi médiával és a pénzügyekkel foglalkoztak. A két Scrum csapatnak egyetlen terméktulajdonosa volt. A nyitó rendezvény után az agilis coach, 6 hónapon keresztül segítette őket, számos hétvégi workshopot is tartott nekik. A Scrum-on kívül a Kanban módszertanból is átvettek dolgokat a folyamatok fejlesztése érdekében, Kanban táblára rögzítették a Product Backlog és a Sprint Backlog elemeit. A napi Scrum megbeszélések fejlesztéséhez és az aktuális, illetve várható problémák megjelenítésére is beemeltek Kanban eszközöket.

A kihívások

A Covid-19 járvány megjelenése következtében a csapatok egy ideig távmunkában kényszerültek dolgozni, majd némi idő elteltével újra sor kerülhetett a személyes találkozásokra is az egyetem járványügyi szabályozásait követve. A járvány miatti finanszírozási nehézségek miatt csökkenteni kellett a csapattagok számát. A Scrum-nak köszönhetően sikerült gyorsan alkalmazkodni ehhez a változáshoz is. Innentől kezdve nem az volt a cél, hogy minél több új csapattagra tegyenek szert, hanem hogy a szükséges készségekkel és a megfelelő személyiséggel bíró csapattagokat találjanak. Így több idő jutott minden csapattagra, és lehetőség nyílt a tagok egyéni fejlesztésére is. Ráadásul, a csapattagok több felelősséget vállaltak magukra, ami nagy segítséget jelentett a Scrum Master-eknek is. A Scrum események a csapatok közötti együttműködést, a Sprint Review-k (Retrospektívek*) és a Daily Scrum (Napi Stand-up) megbeszélések pedig a két Scrum csapat közötti átláthatóság és bizalom kiépülését segítették.*A Retrospektívek során a bizalmi légkörnek köszönhetően mindenki megoszthatja, hogyan érzi magát a Sprinttel kapcsolatban. Amikor egy-egy megosztás során szóba kerül valamelyik Scrum érték, azt mindig külön kihangsúlyozzák, ezzel is megerősítve a haladási irányt és építve a munkamorált és a kultúrát.

Agilis módszerek eredményei

Fél évvel a nyitó alkalom után a csapattagok mintegy 50%-a lecserélődött a Covid és a prioritások változása miatt. Így a csapattagok Scrum tudásszintje meglehetősen nagy ingadozást mutatott, amit a Scrum Master-eknek kellett kompenzálniuk és edukálniuk kellett az új tagokat. Az agilis módszerek előtt a csapatok képtelenek voltak az önszabályozásra, mivel a csapatvezetők voltak az egyedüli szakértők, ők rendelkeztek a legtöbb tudással. Most, hogy nőtt az átláthatóság és elsajátították a Scrum-ot, javult a csapat kommunikációja, nagyobb lett a tagok elkötelezettsége és a tudás is nagyobb arányban oszlik meg a csapatban. Emellett, a Scrum értékeknek köszönhetően jobb a csapat hangulata, kiépült az egymás iránti bizalom a csapattagok között. A csapattagok közti együttműködés és kommunikáció minden eddiginél hatékonyabb lett. 

Angol nyelvű forrás és hasonló tartalmak a scrum.org-on találhatók.


Megosztás


Tetszett? Akkor ezeket is nézd meg!


Konfliktusmegoldás háromszögek segítségével
A cikkben a konfliktusmegoldás két innovatív eszközét mutatjuk be: a dráma-, és a felhatalmazás háromszögét.

A kultúraváltás elfogadása és ösztönzése
Kultúraváltás sikeres vezetése: hogyan hajtsd végre és teremtsd meg az elfogadást és az összhangot? A helyes vezetői lépések megismerése.

A tönkrement kultúra ellenszere
Cikkünk mélyrehatóan feltárja a kultúra váltás rejtelmeit és bemutatunk egy elengedhetetlen lépést, amely segít a változásban.


Kapcsolat


Következő lépések
Írj egy üzenetet nekünk
Mi felvesszük veled a kapcsolatot 48 órán belül