Korábbi cikkünkben tisztáztuk a célok és a célkitűzések közötti különbséget. Most pedig segítünk hogyan tűzz ki, és valósíts meg célokat hatékonyabban a SMART rendszer segítségével!
A legtöbb “szeretnék leadni néhány kilót, amit felszedtem az ünnepek alatt” típusú cél eleve bukásra van ítélve. Mivel nem elég konkrét, nem elég világos, nem tudjuk elértük-e a sikert, és nincs időkeret meghatározva.
SMART célkitűzés nem csak a cél meghatározásában, de elérésében is nagy szerepet játszik. (A SMART rendszer alkalmas célok és célkitűzések meghatározására is. Ebben a cikkben az egyszerűség kedvéért a cél kifejezést fogjuk használni.)
A SMART egy betűszó, ami az alábbi szavakat rejti magában:
Hogyan lehetne átfogalmazni a fentebbi példamondatot úgy, hogy motiválóbb, megvalósíthatóbb legyen?
Bizonytalan, ködös kifejezések helyett fogalmazzunk a lehető legpontosabban (pl. néhány kiló helyett mondjuk 5 kg).
Honnan fogjuk tudni, hogy elértük-e a kívánt célt, vagyis, hogy sikerrel jártunk? Amint a cél elég specifikus, a végpont is könnyebben meghatározható. Dolgozzunk addig a cél megfogalmazásán, míg nem látjuk elég világosan a végpontot.
A jelen példánkban egyértelmű visszajelzést kaphatunk egy mérleg segítségével, hogy hol tartunk a megvalósításban.
Az aktuális helyzet és a realitások ismeretében kell kitűzni a célt úgy, hogy az megvalósítható legyen. A fentebbi példa esetében kétféle hibát véthetünk ezen a tengelyen. 1.) A vágyott testtömeg biológiailag lehetetlen egészséges szervezet számára az adott testmagasság relációjában. 2.) A kitűzött súlycsökkenés a meghatározott idő alatt nem lehetséges, vagy nem egészséges és fenntartható.
A célok meghatározásánál igyekezzünk realisták maradni. Tehát tartsuk észben az időfaktor meghatározó szerepét (erről többet lentebb a T-nél).
A lényegesség kérdése gyakran félreértés tárgya a célok meghatározásánál. Nem elég azt a kérdést feltenni, hogy valóban örülnénk-e, ha megvalósulna az adott cél. Sokkal lényegesebb tisztán megfogalmazni mi az okunk az adott cél megvalósítása mögött. Az ok többnyire kapcsolatban van azzal, hogy valahogy szeretnénk érezni magunkat (vagy egy jelenleg fennálló rosszérzést szeretnénk megszüntetni). A példában: egészségesebbnek, könnyedebbnek, fiatalosabbnak, vonzóbbnak szeretnénk érezni magunkat. Ha a cél a vágyott állapotot is tartalmazza, sokkal motiválóbb. Plusz, ha a megvalósítás közben a lustaság elkezdene felülkerekedni, a mögöttes indok, érvrendszer támogatást adhat a folytatáshoz.
Ha nincs kezdő és végpont kijelölve, akkor a megvalósítás könnyedén a “majd holnap” bizonytalan időpontjára tolódik, ezzel ellehetetlenítve a sikert. Ha a célok időbeli határt kapnak, azzal prioritást is, amivel a tevőlegesség jelentősen növekszik.
Tehát, a "szeretnék leadni néhány kilót, amit felszedtem az ünnepek alatt" cél SMART felfogásban valahogy így fest:"le fogok adni 5 kilót február 15-ig, hogy egészségesebbnek, és csinosabbnak érezzem magam".
Próbáljátok ki!
A cikk alapjául szolgáló írás, és egy ingyenes cél-meghatározást segítő minta itt érhető el.
Ha segítségre lenne szükségetek a témában, vegyétek fel velünk a kapcsolatot!
Szerző: Danka Zsuzsa