A Scrum alapvető egysége a néhány emberből alkotott csapat, azaz a Scrum Team, ami egy Scrum Master-ből, egy Product Owner-ből és Fejlesztőkből áll. A skálázott keretrendszerek abban segítenek, hogy több Scrum csapat munkáját hangoljuk össze.
A Scrum at Scale (S@S) a Scrum skálázását lehetővé tévő, és ilymódon a szervezet agilis átalakulását megcélzó egyik keretrendszer.
Az értékteremtő hálózat a Scrum kereteit betartó csapatokból áll. Ezek a csapatok képesek kezelni az összetett, adaptációt igénylő problémákat, miközben kreatívan szállítják a termékeket, vagy a terméknek azt a részét, ami aktuálisan a legmagasabb értéket képviseli. Ez az értékszállítási modell maga az üzleti agilitás.
A Scrum-ban a termékkel (Product Owner) és a folyamatokkal (Scrum Master) kapcsolatos felelősség külön válik. Ugyanez jelenik meg a S@S esetében is:
Forrás: https://www.scrumatscale.com/scrum-at-scale-guide-online/
A körök önállóak, de van közös metszetük. Először a csapat-folyamatoknál: közösen dolgoznak azon, hogy maximalizálják az elkészült munka áramlását, növeljék a csapatok teljesítményét és gyakoribbá tegyék az ügyfél visszajelzéseket.
Ezután a „mit” és a „hogyan” elszámoltathatósága elválik, amíg a kész termék/ termékegység (“definition of done” szerint) leszállításra nem kerül.
A körök újra összekapcsolódnak a „visszajelzés” során. A termék- és értékszállítás folyamatos fejlődését rendszerszinten két dolog hivatott biztosítani a S@S-ben:
Ahogy az ábra is mutatja, az SM kör központja szervezeten belül az Executive Action Team (EAT), ami biztosítja a Scrum Master-ek elszámoltathatóságait az egész agilis szervezet számára. Ez a vezetői csapat követendő példaként képviseli az agilis értékeket.
A PO kör szervezeti központja az Executive MetaScrum (EMS) fórum, ahol a vezető terméktulajdonosok (Chief Product Owner) találkoznak a vezetőkkel és a legfontosabb stakeholderek-kel. EMS fórumnak az a célja, hogy a Product Ownerek a teljes agilis szervezetet átívelően rendelkezzenek azokkal a döntési lehetőségekkel, amik a termékfejlesztéshez szükségesek.
A Scrum@Scale egyik célja, hogy lehetővé tegye a komponens-alapú termékfejlesztést, ami hozzájárul a csapatok rugalmas, de egyben kiegyensúlyozott működésének fenntartásához. A S@S leírása többféle példát is javasol ahhoz, hogy szervezeti-szinten, hogyan lehet kialakítani a csapatokat.
A keretrendszer legnagyobb előnye, hogy nagyon rugalmas. Gyorsan kialakítható, és ezáltal a több csapatos termékfejlesztés gyorsan skálázható. Mivel a fejlesztés sprintekben működik, a pénzügyi tervezéshez is illeszthető - de annak szabályai szintén szabadon alakíthatóak, ellentétben a SAFe-fel, ahol éves és negyedéves rutinok is meg vannak határozva.
A keretrendszerre jellemző a nagymértékű szabadság. Sok esetben csapatszintű döntéseket követel meg. Ha a csapattagok nem összeszokottak, agilisan még éretlenek, akkor megfelelő támogatás nélkül káoszba fulladhat a kezdeményezés. A csapatoknak le kell fektetniük a közös elveket, termékvíziót, egységes ügyfél- és piacérzékelést, mert anélkül nem valósítható meg a produktív csapatmunka.
Mivel a csapatszintű keretrendszer kötött, ezért a S@S sikere nagyban függ attól, hogy a csapatokban hogyan működik a Scrum.
Ha meglévő, hierarchikus szervezet átalakítására szeretnénk használni, akkor nem lesz könnyű dolgunk, mert nagyon sok szereplőnek nincs megfelelője a leírásban, ezek a cégek inkább a SAFe-et szokták skálázáshoz alkalmazni. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy amennyiben a S@S-t alkalmazó szervezet egy nagyobb, nem S@S-ban működő rendszer része, a központi funkciók összehangolása komoly kihívást jelenthet.
Mivel a S@S sokak szerint túlságosan megengedő, csábítónak tűnhet az ötvözése más keretrendszerekkel, például a SAFe-fel. Ezt azonban határozottan nem ajánljuk, hiszen ezáltal a tanulási lehetőségeinket beszűkítjük. A szervezetünk adottságaihoz, céljaihoz érdemes választani keretrendszert. Ilyen felméréshez és tanácsadáshoz érdemes felkeresni Enterprise Coach kollegáinkat.
Forrás: https://www.scrumatscale.com/
Szerző: Danka Zsuzsa