keresési feltétel:

Egy skálázott agilis keretrendszer - Scrum at Scale


Scrum at Scale (S@S) a Scrum skálázását lehetővé tévő, és ilymódon a szervezet agilis átalakulását megcélzó egyik agilis keretrendszer.  

A Scrum alapvető egysége a néhány emberből alkotott csapat, azaz a Scrum Team, ami egy Scrum Master-ből, egy Product Owner-ből és Fejlesztőkből áll. A skálázott keretrendszerek abban segítenek, hogy több Scrum csapat munkáját hangoljuk össze.  

A Scrum at Scale (S@S) a Scrum skálázását lehetővé tévő, és ilymódon a szervezet agilis átalakulását megcélzó egyik keretrendszer.   

Mi az a Scrum at Scale?

Az értékteremtő hálózat a Scrum kereteit betartó csapatokból áll. Ezek a csapatok képesek kezelni az összetett, adaptációt igénylő problémákat, miközben kreatívan szállítják a termékeket, vagy a terméknek azt a részét, ami aktuálisan a legmagasabb értéket képviseli. Ez az értékszállítási modell maga az üzleti agilitás. 

A Scrum-ban a termékkel (Product Owner) és a folyamatokkal (Scrum Master) kapcsolatos felelősség külön válik. Ugyanez jelenik meg a S@S esetében is:  

  • Product Owner (PO)-k alkotják a Mi?-ért felelős kört,
  • Scrum Master (SM)-k alkotják a Hogyan?-ért felelős kört.

Forrás: https://www.scrumatscale.com/scrum-at-scale-guide-online/

A körök önállóak, de van közös metszetük. Először a csapat-folyamatoknál: közösen dolgoznak azon, hogy maximalizálják az elkészült munka áramlását, növeljék a csapatok teljesítményét és gyakoribbá tegyék az ügyfél visszajelzéseket.  

Ezután a „mit” és a „hogyan” elszámoltathatósága elválik, amíg a kész termék/ termékegység (“definition of done” szerint) leszállításra nem kerül. 

A körök újra összekapcsolódnak a „visszajelzés” során. A termék- és értékszállítás folyamatos fejlődését rendszerszinten két dolog hivatott biztosítani a S@S-ben:

  1. a termékekkel kapcsolatos visszajelzésekre reflektáló, PO körből származó Product Backlog frissítések, 
  2. az SM körből származó, szállítási metrikákon alapuló és erre vonatkozó fejlesztési javaslatok. 

Ahogy az ábra is mutatja, az SM kör központja szervezeten belül  az Executive Action Team (EAT), ami biztosítja a Scrum Master-ek elszámoltathatóságait az egész agilis szervezet számára. Ez a vezetői csapat követendő példaként képviseli az agilis értékeket. 

A PO kör szervezeti központja az Executive MetaScrum (EMS) fórum, ahol a vezető terméktulajdonosok (Chief Product Owner) találkoznak a vezetőkkel és a legfontosabb stakeholderek-kel.  EMS fórumnak az a célja, hogy a Product Ownerek a teljes agilis szervezetet átívelően rendelkezzenek azokkal a döntési lehetőségekkel, amik a termékfejlesztéshez szükségesek. 

A Scrum@Scale egyik célja, hogy lehetővé tegye a komponens-alapú termékfejlesztést, ami hozzájárul a csapatok rugalmas, de egyben kiegyensúlyozott működésének fenntartásához. A S@S leírása többféle példát is javasol ahhoz, hogy szervezeti-szinten, hogyan lehet kialakítani a csapatokat.  

Scrum at Scale előnyei

A keretrendszer legnagyobb előnye, hogy nagyon rugalmas. Gyorsan kialakítható, és ezáltal a több csapatos termékfejlesztés gyorsan skálázható. Mivel a fejlesztés sprintekben működik, a pénzügyi tervezéshez is illeszthető - de annak szabályai szintén szabadon alakíthatóak, ellentétben a SAFe-fel, ahol éves és negyedéves rutinok is meg vannak határozva.  

A Scrum at Scale-nél mire érdemes figyelni? 

A keretrendszerre jellemző a nagymértékű szabadság. Sok esetben csapatszintű döntéseket követel meg. Ha a csapattagok nem összeszokottak, agilisan még éretlenek, akkor megfelelő támogatás nélkül káoszba fulladhat a kezdeményezés. A csapatoknak le kell fektetniük a közös elveket, termékvíziót, egységes ügyfél- és piacérzékelést, mert anélkül nem valósítható meg a produktív csapatmunka.  

Mivel a csapatszintű keretrendszer kötött, ezért a S@S sikere nagyban függ attól, hogy a csapatokban hogyan működik a Scrum. 

Ha meglévő, hierarchikus szervezet átalakítására szeretnénk használni, akkor nem lesz könnyű dolgunk, mert nagyon sok szereplőnek nincs megfelelője a leírásban, ezek a cégek inkább a SAFe-et szokták skálázáshoz alkalmazni. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy amennyiben a S@S-t alkalmazó szervezet egy nagyobb, nem S@S-ban működő rendszer része, a központi funkciók összehangolása komoly kihívást jelenthet. 

Mivel a S@S sokak szerint túlságosan megengedő, csábítónak tűnhet az ötvözése más keretrendszerekkel, például a SAFe-fel. Ezt azonban határozottan nem ajánljuk, hiszen ezáltal a tanulási lehetőségeinket beszűkítjük. A szervezetünk adottságaihoz, céljaihoz érdemes választani keretrendszert. Ilyen felméréshez és tanácsadáshoz érdemes felkeresni Enterprise Coach kollegáinkat. 

Forrás: https://www.scrumatscale.com/
Szerző: Danka Zsuzsa


Megosztás


Tetszett? Akkor ezeket is nézd meg!


Elveheti-e a munkánkat a mesterséges intelligencia?
A mesterséges intelligencia (AI) forradalmasíthatja a munkánkat csak tudnunk kell jól használni. Kiderül, hogy milyen lehetőségeink vannak.

Mozgó Motivátorok
A Mozgó Motivátorok (Moving Motivators) egy Management 3.0 eszköz, ami segíthet az emberek és csapatok motivációjának megismerésében.

A tanuló szervezet kialakítása coaching-gal
A valódi tanuló szervezet létrehozása a coaching azon fajtájával, amely folyamatos, és a szervezeten belül dolgozók (vezetők) végzik.


Kapcsolat


Következő lépések
Írj egy üzenetet nekünk
Mi felvesszük veled a kapcsolatot 48 órán belül